rowery elektryczne
Kolarstwo

Co wyróżnia rowery elektryczne?

Rowery elektryczne stają się coraz bardziej popularnym środkiem transportu. Ich niewątpliwa pomoc na długich trasach, a także w codziennych, szybkich dojazdach do pracy lub szkoły spowodowała, że e-bike przestał być kojarzony wyłącznie z osobami, którym zdrowie nie pozwalało na jazdę na zwykłym rowerze.

W związku z rosnącą liczbą rowerów elektrycznych na drogach, warto przyjrzeć im się bliżej i sprawdzić, czym tak naprawdę różnią się od tradycyjnych jednośladów, a także temu, co ogranicza rozwijane przez nie prędkości.

Dodatkowy napęd

Rowery elektryczne wyróżnia przede wszystkim napęd złożony z silnika elektrycznego, akumulatora, a także systemu sterowania. Powodem, dla którego w jednośladach rzadziej montuje się silniki spalinowe są koszty eksploatacji, a także generowanie przez nie hałasu i spalin.

Napęd w rowerach elektrycznych może być centralny, lub znajdować się w jednej z piast. Jego umiejscowienie wpływa na ogólny koszt elektryfikacji posiadanego, lub zakupu nowego roweru elektrycznego. Napęd w piaście jest jest tańszym rozwiązaniem, a silniki tam umiejscowione – choć tańsze – cieszą się małą awaryjnością. Niemniej, tylko silnik położony w centrum pozwala najlepiej rozłożyć ciężar mechanizmu. Ponadto, centralne umiejscowienie najlepiej współgra ze sterownikami, które mogą na bieżąco manipulować mocą dostarczaną przez napęd.

Żywotność akumulatora

Akumulator, jak we wszystkich innych urządzeniach, posiada ograniczoną żywotność. Z upływem czasu traci na wydajności, więc po określonej liczbie cyklów polegających na naładowaniu i rozładowaniu baterii, będzie trzeba go wymienić. Na szczęście nie jest to proces skomplikowany, więc można go wykonać samodzielnie.

Waga roweru elektrycznego

Rowery elektryczne, jeśli porównać je z innymi, są ciężkie. 20-25 kilogramów to raczej waga minimalna w tej kategorii, a nie standard. W związku z czym, warto rozważyć posiadanie roweru elektrycznego w sytuacji, kiedy niezbędne okaże się codzienne wnoszenie go na przykład na trzecie piętro w bloku.

Wiele typów

Ponieważ rowery elektryczne są produkowane przez marki świadome potrzeb konsumentów, na rynku od dłuższego czasu pojawiają się nie tylko e-bike’i miejskie, ale również górskie i crossowe. Dzięki temu, możliwe stały się wypady za miasto na rowerach elektrycznych, które posiadają odpowiednią do takich tras geometrię.

Ograniczenia prędkości

Szybkość rozwijana przy wspomaganiu napędu jest ograniczona przepisami. W związku z nimi, na drogach publicznych nie możemy jeździć ze wspomaganiem z prędkością większą niż 25km/h. W momencie zbliżania się do niej, sterownik będący częścią napędu, będzie stopniowo obniżał moc, aż do wyłączenia silnika przy prędkości maksymalnej. Ponieważ jednak drogi niepubliczne umożliwiają jazdę szybszą, producenci często dostarczają możliwość zmiany ustawień napędu.

Rowery elektryczne są świetnymi pojazdami dla wszystkich, którzy chcą jeździć dalej i szybciej, niż dotychczas, a przy tym nie chcą, żeby taka jazda była związana z dużym wysiłkiem fizycznym.

One Reply to “Co wyróżnia rowery elektryczne?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *