Jak wybrac kask narciarski?
Narciarstwo Snowboard Sporty zimowe

Jak wybrać kask narciarski?

Puchar Świata w Obersdorfie w skokach narciarskich wszystkim kibicom tej dyscypliny sportu zagwarantował wiele emocji. Nie będziemy dziś jednak analizować wyników naszych skoczków. Do napisania niniejszego artykułu zainspirowały nas słowa Kamila Stocha o swoim drugim skoku: ten skok był tak mocno spóźniony, że dobrze, że miałem kask zapięty, bo inaczej by odleciał w las. Kask narciarski, niezależnie od tego, czy służy do ochrony głowy skoczka, czy też narciarza, musi być odpowiednio dobrany do głowy. Jak zatem dobrać idealny rozmiar kasku?

Kask narciarski – przede wszystkim bezpieczeństwo

W Polsce obowiązek noszenia kasku narciarskiego na stoku dotyczy dzieci do 16 roku życia, jednak świadomość narciarzy z roku na rok rośnie i coraz częściej możemy zauważyć osoby dorosłe w kasku. Ten trend nie powinien nikogo dziwić, ponieważ obecność kasku na głowie znacznie zwiększa bezpieczeństwo narciarza podczas zimowych szaleństw na stoku. Głowa skutecznie chroniona jest w czasie upadku, a przecież o taką sytuację nietrudno, kiedy wokół jest mnóstwo osób zjeżdżających ze zbocza. Jednak by kask w pełni spełniał swoje zadanie, rozmiar kasku musi być odpowiednio dobrany.

Podstawowe typy kasków narciarskich

Producenci sprzętu narciarskiego oferują kaski narciarskie, które różnią się między sobą budową. Część z nich to kaski typu hardshell, które charakteryzują się skorupą wykonaną z twardego materiału – najczęściej jest to karbon lub polimery. Ich wypełnienie stanowi pianka. Kaski tego typu zapewniają też bardzo dobrą wentylację, jednak z racji użytych materiałów są stosunkowo ciężkie. Znacznie lżejsze (i tańsze) są kaski zrobione z pianki EPS, jednak nie zapewniają one tak dobrej wentylacji, jak wspomniane wcześniej hardshelle.

Rozmiar kasku

Odpowiednio dobrany rozmiar kasku wpływa nie tylko na nasze bezpieczeństwo, ale także komfort. Zbyt ciasny kask będzie powodował obtarcia skóry i bóle głowy, z kolei taki, który będzie za luźny, będzie się zsuwał i niedostatecznie zabezpieczał głowę przed urazami. Rozmiar kasku najczęściej podany jest w centymetrach. By dobrać go do głowy, w pierwszej kolejności należy zmierzyć jej obwód, najlepiej miękkim metrem krawieckim. Obwód mierzymy nad brwiami i uszami, lekko nad potylicą, czyli w najszerszym miejscu głowy. Do wyniku należy dodać ok. 2 cm, ponieważ przez rozmiar kasku rozumiemy jego obwód, a nie obwód głowy. Należy pamiętać, że kaski różnią się między sobą kształtem, rodzajem wewnętrznej wyściółki, więc przed zakupem kask należy przymierzyć, poruszać głową, poskakać w miejscu, by sprawdzić, jak kask zachowuje się na głowie w czasie ruchu.

Zapięcie

Kamil Stoch wspomniał w udzielonym po PŚ wywiadzie, że miał dobrze zapięte zapięcie kasku. O konieczności zapinania kasku narciarze często zapominają – to duży błąd, ponieważ w czasie upadku kask może zsunąć się z głowy. Co więcej, zapięcie należy idealnie dopasować, co oznacza, że nie może ono być zbyt ciasne, ale nie może także luźno opadać. Wybierając kask, warto sprawdzić, czy posiada on możliwość regulacji zapięcia.

Najpopularniejsze kaski narciarskie

Popularne w sieci porównywarki sprzedaży wskazują, że najczęściej sprzedającymi się kaskami w tym roku są kaski szwedzkiej firmy POC. Kask narciarski POC to propozycja dla kobiet i mężczyzn. Producent tworząc każdy POC kask, wykorzystuje najnowszej generacji materiały oraz technologię, co doceniają nie tylko doświadczeni, ale też początkujący narciarze. Każdy kask narciarski POC spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa, a jednocześnie jest bardzo komfortowy. POC kask to także nowoczesny design, który jest szczególnie ważny dla tych osób, które na stoku chcą się czuć bezpiecznie, ale też modnie wyglądać. Poniżej przedstawiamy kask POC w wersji czarnej i białej:

kask narciarski POC

POC kask

Dodaj komentarz