Snowboard Sporty zimowe

Snowboard – dlaczego warto przekonać się do uprawiania tego sportu?

Większość osób, które na co dzień są aktywne fizycznie, w czasie zimy zapada w swego rodzaju sen zimowy. Rower kurzy się w piwnicy, jogging odpada, bo ślisko – ogólnie chęci na jakiekolwiek ćwiczenia brak, czego efektem jest znacznie słabsza kondycja po zimie. Jest rozwiązanie na taki stan rzeczy, a mianowicie sporty zimowe. Szczególnie snowboard jest polecany osobom, które lubią intensywny wysiłek fizyczny. Jakie zalety dla organizmu niesie ze sobą jazda na desce? Co zrobić, by uniknąć kontuzji? Na jaki sprzęt snowboardowy się zdecydować

Snowboard – przyjemność dla ciała i ducha

Narciarstwo (do którego zalicza się także snowboard) to jeden z najpopularniejszych sportów zimowych, a w Polsce uprawia je od 3 do 5 milionów osób. Mimo że dla większości snowboardzistów jazda na desce to sposób na odprężenie i zimowy relaks, warto wiedzieć, że ta aktywność fizyczna bardzo dobrze wpływa też na nasze ciało.

Podczas jazdy na desce naszym głównym zadaniem jest utrzymanie prawidłowej pozycji ciała, a za to odpowiedzialne są mięśnie posturalne (głównie grzbietu i brzucha), ale podczas jazdy angażujemy też niemal wszystkie mięśnie nóg. Istotne jest to, że im większe umiejętności posiada snowboardzista, z tym większą intensywnością może ćwiczyć. Udowodniono, że pobudzenie organizmu w czasie aktywności snowboardowej wynosi od 60 do 70%.

W czasie jazdy na desce w organizmie zachodzą także rozmaite zmiany. Aktywność ta bardzo dobrze wpływa na aparat słuchu, układ krążenia oraz oddechowy. Snowboard jako dyscyplina uprawiana w górach daje nam bezpośredni kontakt z naturą, a to powoduje, że w organizmie produkowane są hormony szczęścia, czyli endorfiny. Środowisko treningowe wpływa także na pobór tlenu przez organizm, co bezpośrednio przekłada się na większą moc tlenową organizmu oraz lepsze zdolności wytrzymałościowe.

Jak zapobiec kontuzji?

Snowboardzista na stoku spędza średnio od 4 do 6 godzin. Tak długotrwały wysiłek niemal wszystkich mięśni ciała może mieć fatalny skutek, jeśli się do niego odpowiednio nie przygotujemy. Przed rozpoczęciem sezonu snowboardowego warto około dwa miesiące wcześniej zacząć pracować nad wytrzymałością organizmu. Szczególnie należy skupić się na niższych partiach ciała i korpusu. Włączenie do treningów przysiadów, wykroków, wspięć na palce czy brzuszków na pewno zwiększy naszą szansę na uniknięcie zakwasów po pierwszym dniu spędzonym na stoku.

Szacuje się, że każdego roku na stokach dochodzi do około 3000 wypadków, z czego większość z nich dotyczy snowboardzistów. Przyczyn wypadków może być kilka. Przede wszystkim nieprawidłowe ułożenie ciała oraz nieodpowiednio dobrany sprzęt. W obrębie kolan najczęściej dochodzi do kontuzji u snowboardzistów, którzy mają źle dobrane, zbyt twarde buty i wiązania. Skręcenie stawu skokowego jest efektem nieprzeprowadzonej rozgrzewki lub zbyt małego doświadczenia snowboardzisty. Do urazów głowy dochodzi na skutek lekceważenia zasad bezpieczeństwa. Kask snowboard to co prawda obowiązek dzieci do 16 roku życia, natomiast należy pamiętać, że ten właśnie element snowboardowego wyposażenia chroni głowę w czasie groźnych upadków. Wniosek z tego jeden: kask snowboard powinien się znajdować na głowie każdego snowboardzisty niezależnie od wieku.

Deski snowboard: Burton jako najbardziej znana marka

Bezpieczeństwo i snowboard? Burton dba o to, by każdy snowboardzista czuł się na stoku nie tylko komfortowo i modnie, ale też bezpiecznie. Jak już wspomnieliśmy, wybór odpowiedniego sprzętu ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo każdej osoby uprawiającej snowboard. Burton to marka, która oferowane przez siebie akcesoria, sprzęt oraz odzież snowboardową produkuje według najnowszych standardów i z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Po odzież, ale też po Burton deski sięgają nie tylko osoby amatorsko uprawiające ten sport, ale także profesjonaliści. Deski marki Burton są chwalone nie tylko za wysokiej jakości materiał, z którego są wykonane, za precyzyjność i dbanie o każdy detal w procesie produkcji. Burton deski to produkty dostępne w wielu wersjach kolorystycznych, w wielu wzorach, co doceniają zarówno mężczyźni, jak i kobiety jeżdżące na desce. Przykładem ciekawego wzornictwa na deskach mogą być dwie niżej zaprezentowane deski:

Burton deski
Burton – deska Chicklet
burton deski
Burton – deska Chopper

Dodaj komentarz