Tour de Pologne
Kolarstwo Tour de Pologne

Podsumowanie Tour de Pologne 2018

Nadzieje Team Sky i tysięcy Polaków stały się realne 10 sierpnia – Michał Kwiatkowski wygrał Tour de Pologne 2018. Ostatnim Polakiem, któremu się to udało był Rafał Majka, a na kolejny sukces biało-czerwonych musieliśmy czekać aż 4 lata. Sprawdźmy, jak przebiegał ostatni etap słynnego wyścigu.

Do startu, gotowi…

Tour de Pologne finałNie trudno było odczuć, że nadszedł ostateczny moment na wyrównanie pozycji i zdobycia punktów. Rywalizacja zaczęła się tuż po starcie, a dziesięcioosobowa ucieczka utworzyła się szybko. Wśród nich byli Danilo Wyss (BMC Racing), Roman Kreuziger i Carlos Verona (Mitchelton-Scott), Patrick Konrad (BORA-hansgrohe), Jorge Arcas (Movistar), Grega Bole i Mark Padun (Bahrain-Merida), Alexey Lutsenko (Astana) Jan Bakelants i Mikael Cherel (AG2R La Mondiale). Oderwanie od peletonu nie trwało długo, bo premia górska okazała się kłopotliwa dla Grega Bole i Giacomo Nizzolo (Trek-Segafredo), z kolei Mark Padun miał problem z pękniętą oponą.

Pozostali zawodnicy utrzymywali około dwuminutową przewagę nad peletonem. Premia górska okazała się być szczęśliwa dla Patricka Konrada (BORA-hansgrohre).
W czasie drugiej rundy dodatkowe punkty nadal zdobywał Konrad, a Team Sky prowadził na przodzie peletonu. Sytuację postanowił zmienić Valerio Conti, który, po dynamicznej akcji, zyskał kilkadziesiąt minut przewagi nad ucieczką. Nie trwało to jednak zbyt długo ponieważ dojechał do niego Bennett (LottoNL-Jumbo).

Końcówka mistrzów

Bardzo dynamiczne było ostatnich 10km, kiedy Simon Yates (Mitchelton-Scott) zaczął atakować pozostałych kolarzy, zyskując pół minuty przewagi. Próbował go wyprzedzić Bennett, który w tym etapie bardzo chciał odzyskać wcześniejsze miejsce. Przewaga Brytyjczyka nie zagroziła jednak Michałowi Kwiatkowskiemu, który wytrwale utrzymywał swoją pozycję.
Ostatecznie, siódmy etap wygrał Simon Yates z czasem 3:37:17, za nim byli Thibaut Pinot (Groupama–FDJ), Davide Formolo (BORA – hansgrohe), Sam Oomen (Team Sunweb), George Bennett (Team LottoNL-Jumbo). Na szóstym miejscu był Michał Kwiatkowski.

W klasyfikacji generalnej pierwszy był„Kwiatek” a na drugim miejscu, z 15-sekundową stratą, znalazł się Simon Yates. Kolejne miejsca zajęli Thibaut Pinot, George Bennett i Dylan Teuns (BMC Racing Team).

Tour de Pologne i co dalej?

Team SkyMichał Kwiatkowski zasłużył na odpoczynek, ale już 25 sierpnia zaczyna trzytygodniowy wyścig w Hiszpanii. Vuelta a Espana ma stać się niejako przygotowaniem do mistrzostw świata, które odbędą się we wrześniu.
Centrum MŚ w kolarstwie 2018 będzie Innsbruck i już wiadomo, jak będą wyglądały trasy wyścigu. Cała trasa U23 mężczyzn wyniesie 180,6km, przy 2910m w górę – jest więc to spore wyzwanie dla kolarzy i gratka dla szczególnie lubiących taki teren.
Początek wyścigu będzie miał miejsce w Kufstein i stamtąd zawodnicy będą mieli 90,6km do stromego podjazdu w Gnadenwald (10,5%). Kolejny, już nieco niższy podjazd Igls wynosi 7,9km (5,7%).
Mistrzostwa Świata Innsbruck 2018 zaczną się w niedzielę 23 września i potrwają siedem dni. W zmaganiach będą uczestniczyły również elity kobiet i kategoria juniorów.

Dodaj komentarz