skateboard deska
Snowboard Sporty zimowe

Piotr Paluch – trendsetter snowboardu w Polsce

Chyba nikt nie zdaje sobie sprawy z tego, że zaledwie 20 lat temu snowboard w Polsce był sportem dopiero ledwo raczkującym. Dziś, kiedy snowboard to nie tylko sport, ale też charakterystyczny styl życia i bycia, wydaje się to być niemożliwie. Modę na tę dyscyplinę zapoczątkował Piotr Paluch – aktualnie uznawany za najmłodszego trenera polskiej kadry snowboardzistów. Co sprawiło, że odniósł tak wielki sukces i jak wygląda jego życie obecnie?

Początki kariery trenera

Sam Paluch mówi o sobie, że został trenerem kadry przez przypadek. Wcześniej z naszymi snowboardzistami współpracował Niemiec, który po tym, jak zrezygnował, zostawił polską kadrę bez szkoleniowca, a w Polsce ówcześnie nie było osoby, która miałabym takie uprawnienia snowboardowe. Dzięki wsparciu wspierającej sportowców fundacji Piotr Paluch mógł wyjechać do Niemiec, zdobyć potrzebne uprawnienia w Instytucie Sportu w Monachium i wrócić do Polski, by zająć się szkoleniem początkujących snowboardzistów.

Pierwsze sukcesy pojawiły się stosunkowo szybko. Paluch prowadził polską kadrę w Igrzyskach Olimpijskich w Nagano w 1998 roku (miał wtedy zaledwie 24 lata), w Salt Lake City w 2002 i Turynie w 2006, jednak to wydarzenie z 2000 roku dało początek mody na snowboard w Polsce. Podopieczna Palucha, Jagna Marczułajtis, która była zawodniczką Beskidzkiego Stowarzyszenia Snowboardu, w zawodach we włoskim San Candido zajęła trzecie miejsce w kategorii slalom równoległy.

Po tym wydarzeniu w Polsce zaczęły się pojawiać sklepy ze sprzętem typu snowboard. Deski snowboardowe, kaski, gogle, zapięcia – sklepu ze specjalistyczną odzieżą i sprzętem pękały w szwach od tych produktów.

Zmiana planów

Piotr Paluch na stanowisku trenera kadry i grupy przygotowań olimpijskich pozostawał do 2008 roku. Gdy jego przygoda z trenowaniem się skończyła, postanowił nie rezygnować ze sportu i założył agencję sportową Paluch Sport – sportowy klub dla najmłodszych.

Działalność klubu nie ogranicza się jedynie do snowboardu, gdyż działalność jest całoroczna. Dzieci poznają nie tylko snowboard, deska nie jest ich całym życiem, a jedynie jednym z elementów aktywności fizycznej. Paluch wraz z innymi trenerami uczy dzieciaki pływać, jeździć na rowerze czy nartach. Założeniem jest wyrobienie w najmłodszych ogólnej sprawności fizycznej, która przecież w starszych pokoleniach była zaszczepiana już od najmłodszych lat.

Najmłodsze dzieci, które uczęszczają na zajęcia do agencji sportowej Paluch Sport to grupa 4-6 latków, a najstarsza to siedmiolatkowie. Dzieci chodzą na zajęcia dwa razy w ciągu tygodnia i raz w weekend. Oprócz tradycyjnych zajęć agencja organizuje też sportowe wyjazdy letnie i zimowe, które, mimo że nie są najtańsze, spotykają się z dużym zainteresowaniem rodziców i ich pociech.

Kolejne pomysły Palucha

Piotr Paluch swojej działalności nie chce ograniczać jedynie do najmłodszych. Zauważając, że coraz więcej osób dorosłych interesuje się sportem, postanowił zająć się organizacją długodystansowych rajdów rowerowych po Europie, co dla każdego uczestnika jest wielką przygodą. Mamy nadzieję, że nie będzie to ostatni pomysł tego sportowca i za jakiś czas znów zaskoczy nas nowym sposobem na szerzenie mody na aktywność fizyczną.

Dodaj komentarz