burton custom
Snowboard Sporty zimowe

Paweł Bugajski – instruktor, który o snowboardzie wie wszystko

Dziś kolejny artykuł z cyklu wielkich osobistości ze świata snowboardu. Poznajcie bliżej sylwetkę Pawła Bugajskiego – instruktora, który w swoim życiu przekazał pasję do jazdy na desce setkom osób. Jak zaczęła się jego historia ze snowboardem? Jakie wskazówki chciałby przekazać początkującym snowboardzistom?

Początki ze snowboardem

Wszystko zaczęło się w roku 1989. Paweł Bugajski był wtedy w okresie studiów na AWF i jeździł już na nartach. W czasie obozu zimowego w Karpaczu w to samo miejsce przyjechała też ekipa z siostrzanej uczelni z Francji. Celem tego spotkania miała być wymiana sportowych doświadczeń. Organizatorzy zagranicznej wycieczki przywieźli ze sobą nowy sprzęt. Co prawda nie były to deski pokroju dzisiejszych Burton Custom, ale były to monoski oraz deska snowboardowa z twardymi wiązaniami. Bugajski pożyczył sprzęt i tak zaczęła się cała historia.

Pierwsze zjazdy zakończyły się zakwasami, jednak Bugajskiego to nie zniechęciło. W opanowaniu sztuki skręcania na desce pomogły mu leśne drzewa. Po prostu jechał, a gdy chciał skręcić, chwytał się mijanych konarów.

Porady dla przyszłych snowboardzistów

Po tylu latach od pierwszego zjazdu na desce Bugajski nie namawia do stosowania jego techniki nauki jazdy. Podkreśla, że osoby, które chcą uniknąć bólu podczas pierwszych zjazdów, powinny skorzystać z pakietu lekcji z instruktorem. Pozwoli to nie tylko na bezpieczną naukę, ale też szybsze osiągnięcie przyjemności z jazdy na desce.

Sprzęt nowy czy używany?

Paweł Bugajski, jako doświadczony instruktor, potrafi doradzić w zakresie kupna sprzętu w przypadku osób początkujących. Każda osoba zaczynająca swoją przygodę ze snowboardem powinna kupić dobre buty do snowboardu. Buty do snowboardu muszą spełniać zasadę 3Z: zawsze pewnie, zawsze sucho, zawsze czysto.

To, o czym należy pamiętać, to także dobrej jakości skarpetki. Oczywiście mowa o skarpetkach snowboardowych, które są przystosowane do wkładek w butach snowboardowych.

Deska snowboardowa i wiązania – na początku przygody ze snowboardem nie warto inwestować w ten sprzęt. Warto zdecydować się na zakup dopiero wtedy, gdy na desce będziemy czuć się pewnie. Na początku warto skorzystać z popularnych wypożyczalni sprzętu.

Jak powinno wyglądać przygotowanie się do sezonu według Pawła Bugajskiego?

Instruktor podkreśla, że przez cały rok należy dbać o aktywność fizyczną, ponieważ wpływa to korzystnie nie tylko na nasze zdrowie, ale też ogólne samopoczucie. W okresie letnim do aktywności na stoku przygotuje nas jazda na rolkach, windsurfing, kitesurfing, longboard, onewheele i zajęcia na trampolinach, które poprawiają skoczność oraz dynamikę.

Jak Paweł Bugajski dba o kondycję?

Wielkim marzeniem Pawła Bugajskiego jest kitesurfing. Na co dzień jednak preferuje bardziej powszechną aktywność fizyczną. Przyznaje się do tego, że raz w tygodniu pokonuje dystans 5 km biegiem, regularnie chodzi na basen, ale też jeździ rowerem do pracy. W okresie wakacyjnym zapisuje się na spływy kajakowe i jeździ na hulajnodze.

Burton Custom – deska dla każdego?

Paweł Bugajski, jako doświadczony instruktor, bardzo często pomaga swoim kursantom w wyborze sprzętu snowboardowego. Czy poleciłby deskę Burton Custom każdemu? Wydaje się, że tak. Aktualnie jest to najpopularniejsza, najbardziej uniwersalna, ale też najczęściej odwzorowywana konstrukcja snowboardowa. Deska snowboardowa Burton Custom charakteryzuje się niską wagą, dużym pop-up’em oraz wszechstronnością, co sprawia, że dedykowana jest profesjonalistom, ale też osobom będącym na początku swojej drogi ze snowboardem.

Dodaj komentarz