Matti Nykanen
Skoki narciarskie Sporty zimowe

Legendarny fiński skoczek Matti Nykanen nie żyje. Kim był i jak potoczyła się jego kariera?

Niestety, dziś rano cały świat sportu zwrócił swój wzrok w stronę Finlandii. W nocy z niedzieli na poniedziałek, w wieku 55 lat zmarł Matti Nykanen. Osobowość sportowa, przez wielu uważana za najlepszego skoczka narciarskiego wszech czasów. Fińskie media potwierdziły jego śmierć w poniedziałek rano (04.02.2019), nie podając jednocześnie przyczyny tego smutnego i tragicznego wydarzenia.

Kim był Matti Nykanen? Jakie największe tytuły sportowe zdobył i dlaczego jest to dosyć kontrowersyjna postać? Czy skoki narciarskie były jego jedyną pasją? Zapraszamy do lektury wspomnień o fińskim skoczku.

Matti Nykanen znaczek pocztowy

Początki kariery sportowej

Matti Nykanen urodził się w roku 1963, w fińskiej miejscowości Jyvaskyla. Mniej więcej 20 lat później, bo w 1981 roku rozpoczynał swoja karierę na skoczniach narciarskich. Co ciekawe, w ekspresowym tempie odniósł sukces. Bardzo szybko wdarł się na szczyt swoich umiejętności i w sezonie 1982/83 zdobył swoją pierwsza Kryształową Kulę. Co więcej, został najlepszym zawodnikiem tego sezonu. Jego niesamowite umiejętności potwierdził, zdobywając jeszcze 3 Kryształowe Kule. Wyczyn tego typu powtórzył jedynie nasz rodak- Adam Małysz.

Matti Nykanen młodość

Matti Nykanen- nieustające pasmo sukcesów w sporcie

Ciężka praca i duża dawka talentu spowodowały, że Matti Nykanen został przez wielu okrzyknięty najbardziej utytułowanym skoczkiem w historii świata. Podczas zimowych igrzysk w Sarajewie (1984) oraz Calgary (1988), fiński skoczek zdobył aż 5 medali olimpijskich, w tym 4 złote (jeden-drużynowo i 3 indywidualnie) oraz jeden srebrny. W latach 1982-1989 czterokrotnie zdobył Puchar Świata, raz uplasował się na miejscu drugim, a dwukrotnie stanął na najwyższym podium Turnieju Czterech Skoczni. Do jego największych sukcesów można również zaliczyć Mistrzostwo Świata Juniorów oraz Mistrzostwo Świata Weteranów (z 2011 roku).

Okazuje się, że jedynie jedna osoba na świecie zdobyła więcej tytułów niż Matti Nykanen, a jest to austriacki skoczek Gregor Schlierenzauer (obecnie ma 29 lat). Zdobył on 53 tytuły, Fin triumfował 46 razy. Na trzecim miejscu uplasował się nasz rodak- Adam Małysz, z wynikiem 39 tytułów/zwycięstw.

Matti Nykanen zakończył swoja karierę w 1992 roku, chociaż na skocznię narciarską wracał jeszcze w `93 oraz `94 roku (bez większych sukcesów). Oficjalnie, do zakończenia kariery miała przyczynić się narośl na kręgosłupie, która przysparzała skoczkowi problemów. Po jej usunięciu, Fin nie wrócił już do czynnego uprawiania sportów.

Późniejsza kariera i kontrowersje

Tak naprawdę, Matti Nykanen zdobył największy rozgłos poprzez swoje późniejsze działania, a właściwie wybryki. Nie stronił od bardzo rozrywkowego stylu życia, kilkukrotnie trafił do więzienia. Do jego najpoważniejszych czynów jakie zrobił, należy zaliczyć próbę uduszenia swojej partnerki oraz atak nożem na swoją żonę (w sumie miał ich 5). Dodatkowo, Matti Nykanen dwukrotnie siedział w więzieniu, za dźgnięcie nożem dwóch mężczyzn. Niestety, miał również duże problemy z alkoholem, a w 2004 roku miał atak serca, który przeżył.

Splot tych wydarzeń spowodował, że w pewnym momencie nie miał środków do życia i sprzedał wszystkie swoje trofea Muzeum Sportu w Helsinkach. Ponadto, dorabiał jako muzyk (nagrał kilka utworów) oraz miał swój program w telewizji. Dziełem, które podsumowało jego życie była wydana autobiografia o intrygującej i niepokojącej nazwie „Pozdrowienia z piekła”.

Jednak, od kilku lat o dawnym fińskim sportowcu nie słyszeliśmy za wiele. Fani skoków narciarskich mogli się jedynie domniemywać, że z Finem jest coraz gorzej. W swojej autobiografii pisał, że „piekło nie jest tak złe jak moje życie”, co w wielu może budzić obawy.

Przyczyna śmierci Mattiego Nykanen jest dalej nieznana.

Dodaj komentarz