igrzyska olimipijskie 2018
Pjongczang Sporty zimowe

Igrzyska Olimpijskie 2018 w Pjongczangu

O 13:42 polskiego czasu rozpoczęły się Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pjongczangu. Otworzył je prezydent Korei Południowej Moon Jae-in. Wciągnięcie na maszt flagi i odegranie hymnu zostały poprzedzone defiladą sportowców.

Podczas defilady, o 13:08 na stadiom weszła reprezentacja Polski wprowadzana przez chorążego Zbigniewa Bródkę – zdobywcę Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim. Mimo, że polska ekipa liczy 62 osoby, na dzisiejszej uroczystości pojawiła się połowa sportowców. Stało się tak dlatego, że część musi być w formie jak najszybciej, ponieważ już dziś rozpoczynają się kwalifikacje do ich konkurencji.

O 14:08 naszego czasu zapłonął olimpijski znicz, który wcześniej przeszedł trudną (również podwodną) drogę. Zapaliła go Kim-Yu-na – łyżwiarka figurowa.

Garść informacji

Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pjongczangu rozpoczęły się dziś i potrwają 17 dni – do 25 lutego. W tym czasie będziemy mogli oglądać zmagania sportowców z całego świata. Zawody obejmą łącznie piętnaście dyscyplin sportowych. Natomiast w czasie tych 17 dni będziemy mogli obserwować 102 konkurencje.

pjongczang 2018

Pierwszy raz w historii

Po raz pierwszy w historii Igrzysk Olimpijskich będziemy mogli obserwować następujące konkurencje:

  • Big Air
  • curling par mieszanych
  • bieg masowy w łyżwiarstwie szybkim
  • zawody drużynowe w narciarstwie alpejskim

Big Air to konkurencja snowboardowa. Zawodnicy wykonują triki po wyskoku ze specjalnie przygotowanej rampy. Istotna jest wysokość, odległość i jakość lądowania. Wbrew pozorom, robienie trików w powietrzu nie zawsze jest obowiązkowe w czasie Big Air.

Curling par mieszanych pozwala na jednoczesną grę kobiet i mężczyzn. W każdej drużynie są cztery osoby – dwie kobiety i dwóch mężczyzn. W tej odmianie curlingu płeć ma znaczenie, jeśli chodzi o pozycje – na sąsiednich nie mogą się znajdować osoby tej samej płci.

Bieg masowy w łyżwiarstwie szybkim polega na tym, że na torze jednocześnie staruje więcej niż dwóch łyżwiarzy. To sprawia, że konkurencja jest niezwykle widowiskowa. Zawody w starcie masowym w Pucharze Świata wprowadzono już 6 lat temu.

Zawody drużynowe w narciarstwie alpejskim mogą być rozgrywane w związku z każdą konkurencją narciarstwa zjazdowego. W każdej drużynie występuje zawodnik z danego kraju. W zawodach starują zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Dodaj komentarz