giro rosa
Giro Rosa

Giro Rosa- kobiecy wyścig kolarski

Od piątku 6.07 trwa Giro Rosa – jeden z najbardziej popularnych wyścigów kolarskich kobiet. Włoski wyścig składa się z dziesięciu etapów. Na obecną na pierwszym miejscu w klasyfikacji generalnej jest Leah Kirchmann (Kanada), tuż za nią jest Holenderka Kristen Wild (Wiggle High5 Pro Cycling ) i Alexis Ryan (Canyon–SRAM) z USA, z tym samym czasem. Polka, Katarzyna Niewiadoma ma stratę 4s i tym samym jest na miejscu 37. Małgorzata Jasińska jest na miejscu 47., z kolei Anna Plichta nieco dalej, bo na 130. Zakończenie rywalizacji 15 lipca w Cividale del Friuli. Warto przypomnieć sobie przebieg etapów, które już za nami i poznać lepiej prestiżowy Giro Rosa.

III etap Giro Rosa

Etap najświeższy. Tutaj najszybsza była Jolien D’hoore (Mitchelton Scott), która wyprzedziła Kirsten Wild (Wiggle-High5) i Alexis Ryan (Canyon-SRAM). Wyścig odbywał się w miejscowości Corbetta, blisko Mediolanu. Do przejechania było 8 okrążeń, o łącznej długości 132 kilometrów. Trasa należała do trudnych – była obfita w ostre zakręty i brukowaną powierzchnię. Było to wyzwanie dla uczestniczek Giro Rosa, co było szczególnie widoczne pod koniec wyścigu. Po sześciu okrążeniach, liderki wyścigu miały aż dwie minuty przewagi nad resztą peletonu. Ostatnie 20 kilometrów przyniosło nieco zmian – wtedy różnica zaczęła znacznie maleć.

II etap Giro Rosa

Drugi etap odbył się w Ovadzie po dwóch lotnych i jednej górskiej premii. W sumie było to prawie 120 kilometrów. Na początku wyścig był wyrównany i nie było dużych różnic czasowych. Na premii lotnej wygrała Leah Kirchmann (Sunweb). Na premii górskiej najszybsza była Sheyla Gutiérrez (Cyclance Pro Cycling), a za nią Alice Maria Arzuffi (Bizkaia Durango – Euskadi Murias). Trzy minuty przewagi miały na etapie ostatnich 30 kilometrów, lecz 15 kilometrów później dystans między nimi a grupą znacznie się zmniejszał. Co ciekawe, sprint na finiszu należał do Kirsten Wild (Wiggle High5), za którą była Giorgia Bronzini (Cylance Pro Cycling) i Marianne Vos (WaowDeals Pro Cycling). Najlepszą Polką, w drugim etapie, okazała się Katarzyna Niewiadoma (Canyon SRAM Racing), zajmująca w Ovadzie 29. miejsce.

I etap Giro Rosa

Lekki początek wyścigu. Drużynowa jazda na czas w Piemoncie, wokół jeziora Maggiore zakończyła się pozytywnie dla Team Sunweb (0:18:24). Holenderska drużyna miała sekundę przewagi nad Mitchelton-Scott a 12 sekund nad Boels Dolmans Cycling Team. Poza podium z 22-sekundową stratą wylądowała ekipa Cervelo-Bigla, a tuż za nią grupa Katarzyny Niewiadomej – Canyon-SRAM. Warto pochwalić wyniki Movistar Woman – ekipy Małgorzaty Jasińskiej – która wywalczyła 8. miejsce z czasem 19 minut i 35 sekund.

Rzut okiem na historię

bikesalonGiro Rosa, Tour Cycliste Femin i Tour de l’Aude Cycliste Femin to trzy najważniejsze wyścigi kolarskie kobiet. Wyścig Giro Rosa jeszcze pięć lat temu nazywany był Giro Donne, a dziś, jego oficjalna nazwa to Giro d’Italia Femminile. Międzynarodowa Unia Kolarska nadała Giro Rosa najwyższą kategorię – UCI 2.1. Jest to najdłuższy i najtrudniejszy wyścig w UCI – to jedyny Grand Tour kobiet. Pierwszy taki kobiecy wyścig etapowy ruszył we Włoszech, w 1988 roku. Wtedy wyścig wygrała Włoszka, Maria Canis, drugie miejsce zajęła Elizabeth Hepple i Petra Rossner. Najwięcej zwycięstw mają Włoszki– to 8 na 27. Zaraz za nimi są Holenderki. Na trzecim miejscu, ex aequo planuje się Szwajcaria i Stany Zjednoczone. Polki jak na razie nie znajdują się w tej tabeli. Zaczęły startować w Giro Rosa od połowy lat 90. W 2015 roku padł rekord Katarzyny Niewiadomej, która zajęła 5. miejsce w klasyfikacji generalnej i wygrała tym samym klasyfikację młodzieżową. Wszystko jednak może rozstrzygnąć się w tegorocznym wyścigu.

Dodaj komentarz