giro
Kolarstwo

Trek-Segafredo. Giro d’Italia

Wyścig dookoła Włoch. Nie bez przyczyny uznawany za jeden z najpiękniejszych kolarskich wyścigów świata. Trasa Giro ciągnie się nie tylko po nizinnych terenach, ale pełna jest pagórkowatych tras oraz odcinków górskich, które każdego roku przyciągają miłośników nie tylko jazdy szosowej, ale także alpejskich krajobrazów.

Giro d’Italia należy do jednego z trzech największych wyścigów kolarskich, które rok rocznie organizowany jest od 1909 roku. Bywały lata podczas których trasa wyścigu wyznaczana była także na terenie Belgi. W bieżącym roku, start Giro mogliśmy podziwiać podczas odcinka jazdy na czas w Jerozolimie.

Przebieg włoskiego wyścigu dzieli się na odcinki zupełnie płaskie, na których walki toczą czołowi sprinterze zespołów, pagórkowate, w których możliwe jest odrobienia punktów za premie, oraz górskie, które są prawdziwym sprawdzianem dla możliwości kolarza. Najczęściej kolarze, którzy decydują się na start w Giro rzadko tego samego roku podejmują wyzwanie TdF, z uwagi na mały odstęp czasowy.

Podobnie jak w pozostałych tourach, podczas Giro prowadzona jest klasyfikacja zawodników, w której wyznacza się lidera całego wyścigu oraz zwycięzców pojedynczych etapów. Dla wyróżnienia liderów i prowadzących podczas kolejnych etapów, wprowadzono klasyfikację przypominającą totem w postaci kolorowych koszulek. Lider klasyfikacji generalnej nagradzany jest tzw. Maglia rosa- różową koszulką, która historycznie wywodzi się z La Gazzetta dello Sport- gazety, która była m.in. głównym sponsorem i organizatorem Giro, i była drukowana na papierze w kolorze bladego różu. Lider odcinków górskich otrzymuje koszulkę w kolorze niebieskim (Magli azzurra). Ponadto, w pakiecie czterech koszulek dostępna jest koszulka w kolorze różowo-fioletowym dla championa w klasyfikacji punktowej, a także biała dla lidera wśród kolarzy młodzieżówki.

Co ciekawe, pod koniec lat 40 wprowadzono koszulkę czarną, dla ostatniego kolarza w wyścigu. Jednak w odniesieniu do przepisów UCI koszulkę wycofano zastępując ją „czarnym numerem”.

W tegorocznym Giro d’Italia wzięły udział 22 zespoły po 8 zawodników każdy. Wśród nich zabrakło polskiej ekipy. Niemniej, podczas wyścigu podziwialiśmy zmagania czołówki Bory, Sky, Trek- Segafredo czy Lotto.

Alberto Contador i zespół Trek

Wspominając o wielkich nieobecnych podczas jednego z Wielkich Tourów, nie sposób nie wspomnieć o Alberto Contador. Hiszpański kolarz szosowy, urodzony w Madrycie. Od początku kariery związany z takimi drużynami jak Liberty Seguros, Doscovery Channel, Astana, Saxo Bank w ubiegłym roku zakończył karierę zawodową pokonując ostatnie toury w barwach Trek Segafredo.

Rowery Trek- Modane, Domane, Emonda

O czym warto wspomnieć, że podczas tourów zazwyczaj na sprzęcie Treka jeździ tylko drużyna Segafredo. W ubiegłym roku podczas Wielkiego Touru, zawodnicy pokonywali kilometry trasy na super-rowerach- modele: Madone, Domane i Emonda. W przypadku czasówek postawiono na model Speed.

 

To co wyróżnia rowery Trek na tle pozostałych to system testów, które pozwalają temu producentowi na doskonałe dopasowanie, nie tylko do indywidualnych warunków kolarza, ale także do trudności jakie napotykane są podczas wyścigów, spowodowanych przez zmieniające się warunki atmosferyczne czy terenowe.

System Trek

W pewnym momencie możliwości się kończą i zatrzymują się na jednym poziomie wśród zawodników. Wtedy o tym, co przesądza o jego zwycięstwie decydują drobiazgi- kąty, gramy materiału, technika jazdy i ogólna dyspozycja. Niemniej w tym wypadku kluczowe znaczenie, mimo wszystko ma sprzęt, który wspiera możliwości fizyczne zawodnika.

Rowery Trek to wynik setek stron szkiców, rysunków, godzin spędzonych w programach obliczeniowych, kończąc na produkcji prototypów i testach. Rowery Trek pokonują wszelkie bariery, nie ograniczają się w testach wyłącznie do warunków laboratoryjnych wychodząc o krok dalej. Modele trek testowane są w specjalnych tunelach aerodynamicznych, w których testowana jest wydajność sprzętu.

Prototyp Manny

Manny to pełnoprawny członek zespołu Trek, do którego zadań należy testowanie sprzętu. Manny jest dużym manekinem, który potrafi operować pedałami, bez zmiennych w postaci możliwości wytrzymałości pracy mięśni, dzięki czemu testowany może być sam sprzęt bez zmiennej w postaci wytrzymałości zawodnika.

Poza testami w tunelach i warunkach laboratoryjnych, każdy model roweru testowany jest na torze kolarskim przez zawodników, co pozwala na idealne dopasowanie pozycji aerodynamicznej i ruchów zawodnika.

Dodaj komentarz