halowe mistrzostwa świata w lekkoatletyce
Halowe Mistrzostwa Świata 2018 Lekkoatletyka

Halowe Mistrzostwa Świata w lekkoatletyce 2018 – podsumowanie występu Polaków

1-ego marca 2018 roku o godzinie 19:00 rozpoczęły się 17. halowe Mistrzostwa Świata w lekkoatletyce. Tym razem impreza miała miejsce w Brimingham w Wielkiej Brytanii. Ceremonia zamknięcia odbyła się w niedzielę 4 marca. Reprezentacja Polski na te Mistrzostwa liczyła 27 osób, a prezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki szacował powrót do kraju z około 6-7 medalami. Czy jego przewidywania się sprawdziły? O tym poniżej.

Medale Polaków w historii halowych MŚ w lekkiej atletyce

Do tej pory w historii halowych lekkoatletycznych Mistrzostwach Świata Polakom udało się zdobyć 27 medali, z czego tylko 3 złote. W 1999 roku złoty krążek został wgrany w wieloboju, w 2002 roku w sztafecie męskiej 4 x 400 m oraz w 2014 roku w skoku wzwyż. Natomiast pierwszy medal dla Polski w całej historii halowych MŚ zdobyła w 1985 roku Danuta Bułakowsa, zajmując 3 miejsce w skoku wzwyż. Z kolei na ostatnich zawodach halowych, na których nie pojawił się pełny skład polskiej reprezentacji ze względu na przygotowania do Igrzysk Olimpijskich w Rio De Janeiro, Polacy zdobyli 3 medale – jeden srebrny i dwa złote. Do tegorocznych zawodów polscy zawodnicy nie robili specjalnych przygotowywań. Całą imprezę traktowali, jako przerywnik od przygotowań do sezonu letniego. Tym bardziej więc cieszą zdobyte medale, o których za chwilę.

Dzień I

W pierwszym dniu imprezy startował jedynie jeden zawodnik z Polski – Sylwester Bednarek (skok wzwyż). Zawodnik ten w swojej karierze został już Mistrzem Europy, teraz próbował swoich sił w światowym championacie. Niestety ostatecznie zakończył zawody na 5 miejscu.

Dzień II i III

Drugi dzień halowych Mistrzostw Świata w lekkioatletyce był dla polskiej reprezentacji pierwszą realną szansą na zdobycie medali. W tym dniu startowali między innymi: Adam Kszczot w biegu na 800 m, Ewa Swoboda w biegu na 60 m oraz Paulina Guba w pchnięciu kulą. W eliminacjach Kszczot mimo, że na początku znajdował się na ostatniej pozycji ostatecznie zajął pierwsze miejsce. W finale, który odbył się dnia trzeciego Adam Kszczot został zwycięzcą halowych Mistrzostw Świata w kategorii biegu na 800 m. Podczas drugiego dnia odbyło się wiele eliminacji i półfinałów, które ostatecznie prowadziły do finałów w dniu trzecim. Dzień ten polska drużyna zaczynała z czterema medalowymi szansami. Niestety oprócz wspominanego już złota Polakom nie udało się zdobyć więcej krążków.

Dzień IV

Ostatniego dnia polska reprezentacja walczyła o medale między innymi w biegu na 60 m przez płotki, w skoku o tyczce oraz w męskiej i damskiej sztafecie 4 x 400 m. Srebrny medal zdobył Marcin Lewandowski, który został wicemistrzem świata w biegu na 1500 m. Sukces odniosła również polska sztafeta kobiet plasując się na trzeciej pozycji, którą po dyskwalifikacji Jamajek zamieniły na drugie miejsce. Niesamowity wynik uzyskała sztafeta mężczyzn w składzie: Zalewski, Omelko, Krawczuk, Krzewina. Dzięki temu Polacy zostali Mistrzami Świata i pobili rekord świta w biegu 4 x 400 m, odbierając go tym samym Amerykanom. Brązowy medal dla Polski zdobył Piotr Lisek w skoku o tyczce.  Tym samym w ostatecznym podsumowaniu polska reprezentacja zakończyła 17. halowe Mistrzostwa Świata w lekkoatletyce z 5 medalami – dwoma złotymi, dwoma srebrnymi i jednym brązowym. Dzięki temu zostali liderami klasyfikacji medalowej. Gratulujemy!