Różne

Deskorolka – z jakich elementów się składa?

Jazda na deskorolce już od kilku dekad jest bardzo popularna w Polsce. Amatorzy tej dyscypliny sportu mają dwie możliwości: kupić deskorolkę kompletną lub zdecydować się na jej samodzielne zbudowanie poprzez skompletowanie odpowiednich części. Jeśli interesuje nas druga opcja, warto wiedzieć, z czego deskorolka jest zbudowana.

Blat do deski, czyli tzw. deck

Głównym elementem deski, bez którego nie miałaby ona racji bytu, jest jej blat. To właśnie na jego płaszczyźnie stawiamy stopy podczas jazdy. Blaty deski mogą być różnej wielkości i o różnych kształtach, a zależne jest to od modelu deski. Decki różnią się także między sobą materiałem, z którego zostały wykonane. Na rynku dostępne są decki wykonane z plastiku lub z drewna (najczęściej jest to 7 warstw sklejki). Blat drewniany pokryty jest tzw. gripem, czyli papierem ściernym, którego zadaniem jest zapewnianie przyczepności. Gripy dostępne są o różnej strukturze.

deck

Końce deski są wywinięte ku górze lub w poprzek, by możliwe było podbicie deski lub stabilne utrzymanie się na powierzchni deski. Decki produkowane są w szerokości od 18 do 23 cm. Węższa deska lepiej kręci się pod nami podczas wykonywania ewolucji, natomiast szersza umożliwia lepsze zlądowanie triku.

Trucki

Trucki, zwane też trakami, to te elementy deskorolki, do których montuje się kółka. Ich kolejną funkcją jest umożliwianie precyzyjnego sterowania deską. Materiałem, z którego są najczęściej wykonane, jest stop aluminium. Te metalowe wsporniki pozwalają nie tylko na precyzyjne skręcanie deską, ale także na wykonywanie niektórych trików.

traki

Kółka

Rynek akcesoriów do deskorolek oferuje szeroki wybór kółek, a te mogą się między sobą różnić pod względem rozmiaru oraz materiału, z którego zostały wykonane. Kółka w większym rozmiarze doskonale sprawdzają się podczas wykonywania akrobatycznych trików na rampach. Mniejsze sprawdzają się podczas zwykłej jazdy na płaskiej powierzchni.

kółka

Na komfort jazdy wpływa także materiał, z którego są wykonane. Najczęściej stosuje się poliuretan, ale dostępne są także kółka kauczukowe.

  • Kółka montowane są na truckach, a umożliwiają to łożyska do deskorolki.

  • Twardość kółek waha się między 90 a 101A, a im są twardsze, tym lepsze jest dokręcanie trików.

  • Wielkość jest w granicach 48-58 mm – im większe kółka, tym szybciej można się poruszać.

Łożyska do deskorolki

Łożyska są elementem tocznym, który zapewnia obracanie się kółek podczas jazdy na deskorolce. W każdym kółku znajdują się dwa łożyska do deskorolki. Łożyska oznaczona są skalą ABEC (od 3 do 9 cyframi nieparzystymi), która określa, z jaką dokładnością zostały one wykonane. Im wyższa wartość, tym lepsza precyzja wykonania. Łożyska do deskorolki wykonane są z pierścieni zewnętrznych, koszyków na kulki oraz kulek, pierścieni wewnętrznych oraz osłonek.

łożyska do deskorolki

Elementy uzupełniające

Wyżej wymienione zostały podstawowe elementy deskorolki, jednak by deskorolka była sprawna, potrzebne są także części uzupełniające. Mowa o montażówkach, którymi przykręca się do siebie poszczególne elementy oraz o podkładkach. Podkładki znajdują się między truckiem a blatem i ich zadaniem jest pochłanianie drgań i ochrona blatu przed zniszczeniem.

montażówki

Gdzie kupić części do deskorolki?

Kiedy już przyszedł czas na zmontowanie swojej pierwszej deskorolki, czas znaleźć sklep, w którym można kupić poszczególne części. Polecamy skate shop Katowice Kosmos, w którym zaopatrują się deskorolkarze z całego Śląska. Skate shop Katowice, jego asortyment, dostępny jest pod adresem kosmossklep.pl. Za pośrednictwem tej strony można zamówić nie tylko decki, traki i inne części do deskorolki, ale także odzież i akcesoria. Szczególnie polecamy buty Nike SB. Te buty dedykowane są deskorolkarzom. Buty Nike SB zostały stworzone przy współpracy ze sławnym skateboarderem Janoskim, więc z pewnością sprawdzą się podczas wykonywania trików na desce.

buty nike sb

Dodaj komentarz