buty narciarskie
Narciarstwo Sporty zimowe

Jak dbać o buty narciarskie w sezonie?

Sezon w pełni, w narciarskich kurortach staramy się być jak najczęściej. Jednak pomiędzy wypadami, a także w trakcie, należy się szczególnie zatroszczyć o buty narciarskie. Wbrew pozorom nie jest to tak oczywiste, jakby się wydawało. Zwykle butami zajmujemy się dopiero, kiedy już przychodzi marzec i cały sprzęt musi gdzieś przeczekać do następnego roku. Tymczasem dbanie o niego nie powinno odbywać się dwa razy do roku – przed pierwszym i po ostatnim założeniu ich na nogi. Wszystko po to, żeby zwiększyć swój komfort jazdy, a przy okazji sprawić, żeby buty służyły nam jak najdłużej.

Wyciągać but wewnętrzny ze skorupy, czy nie?

Właściwie nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Różne rady można dostać. Ja jednak skłaniam się za zostawianiem, o ile tylko da się wszystko wysuszyć bez wyjmowania ze skorupy. Wszystko dlatego, że sprzęt non stop wyciągany i wkładany, nie będzie nam służył tyle czasu, ile ten, który nie jest tak naruszany. Osobną kwestią są wkładki, które można wyjąć i odłożyć w suchym i ciepłym miejscu.

jak dbać o buty narciarskieSuszenie butów narciarskich

Nikt nie lubi wilgotnych butów, które sprzyjają powstawaniu odcisków na stopach. Dlatego suszenie jest tym, co powinno się robić po każdorazowym zdejmowaniu butów narciarskich. Tylko że to nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Trzeba zrezygnować ze zwykłych suszarek, które zabraliśmy na stok – szczególnie jeśli traktowałyby nasze buty bardzo gorącym powietrzem. Takie działanie mogłoby przyspieszyć niszczenie sprzętu. Dlatego lepiej wybrać grzałki lub suszarki przeznaczone dla butów narciarskich.

Zapięte czy rozpięte?

Co z klamrami? Żeby skorupa miała się dobrze przez ten sezon i następne, trzeba zapinać klamry po zdjęciu butów. Najlepiej by w czasie jazdy, a także już po tym, jak zdejmiemy buty (i ewentualnie wyjmiemy but wewnętrzny), były one zapięte w dokładnie tak samo i w tym samym miejscu. W ten sposób zapobiegniemy rozchodzeniu się skorupy. Poza tym dzięki takiemu przechowywaniu wszystko będzie trzymane w ryzach.

Dodaj komentarz