halfpipe
Pjongczang Snowboard Sporty zimowe

Chloe Kim – nowa gwiazda snowboardu

Amerykanka koreańskiego pochodzenia, Chloe Kim wygrała zawody w halfpipe na Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu. Kim zdeklasowała swoje rywalki, zdobywając najwięcej punktów już w pierwszym przejeździe. Dzięki temu zapewniła sobie przewagę i już nic nie mogło jej zagrozić. Mimo to swój wynik poprawiła w trzecim przejeździe zdobywając aż 98,25 punktów na sto możliwych.

Czym jest half-pipe

Gdyby half-pipe przetłumaczyć bezpośrednio na polski, od razu spostrzeglibyśmy, że chodzi o połowę rury. Właśnie tak wygląda tor do przejazdów w tej konkurencji. Niczym połowa dość płaskiej rury umieszczonej w ziemi. Half-pipe jest konkurencją na igrzyskach olimpijskich, ale sama konstrukcję wykorzystują sportowcy niezależnie od deski, której używają na co dzień – czy to deskorolki, czy też snowboardu.

Tym razem jednak chodzi nam, rzecz jasna, o snowboard i o gwiazdę tego sportu – Chloe Kim. Amerykanka jest bardzo młoda – ma 17 lat, jednak Igrzyska w Pjongczangu nie są pierwszymi zawodami, w których wzięła udział.

 

Pierwszy raz mogliśmy ją oglądać na zawodach Pucharu Świata w sezonie 2015/2016. Wtedy też zdobyła trzecie miejsce w klasyfikacji właśnie half-pipe i w walce o Małą Kryształową Kulę. Oprócz tego, na Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży zdobyła złoto zarówno w half-pipe, jak i slopestyle. Rok później Chloe Kim zdobyła Małą Kulę w klasyfikacji PŚ.

Nowa ulubienica internautów

Dziś, niedługo po trzeciej rano czasu polskiego, Chloe Kim została Mistrzynią Igrzysk Olimpijskich, a przy okazji bohaterką twittera. Tuż przed ostatnim startem dziewczyna napisała na portalu, że żałuje, że nie zjadła śniadania, bo teraz jest głodna:

Tym wpisem Kim zyskała sobie bardzo dużą sympatię internautów, którzy nie mogli wyjść z podziwu, że nastolatka w tak ważnej chwili jest w stanie żartować na portalu społecznościowym. Inną sprawą jest, że Chloe najpewniej zdawała sobie sprawę, że pierwszy przejazd zapewnił jej złoto, na co nie wpłynął nawet wynik z drugiej serii (niewiele ponad 40 punktów).

shaun whiteDwie legendy?

Jeszcze nie można przesądzać toku wydarzeń, natomiast rodak Kim, Shaun White, najprawdopodobniej zwycięży w halfipipe mężczyzn. Zresztą White zdążył za życia stać się legendą tego sportu. Biorąc pod uwagę różnicę wieku (działającą na korzyść Kim), istnieje spora szansa, że Stany Zjednoczone doczekają się legend snowboardu obojga płci.

Dodaj komentarz