buty do biegania
Outdoor Trenuj z nami

Buty do biegania w terenie

Bieganie w terenie jest doskonałym wyborem, szczególnie latem, kiedy opady nie są tak często, jak podczas innych pór roku. Warto jednak wiedzieć, że w terenie biega się nieco inaczej, niż po mieście, dlatego niezbędne są odpowiednie do tego celu buty.

Buty do biegania w terenie

Niektórzy pewnie pomyślą, że specjalne obuwie kupione tylko po to, żeby biegać po miękkich traktach, to zbytek. Niemniej, nie można zapominać, że biegi w terenie to także gałęzie, korzenie, a końcu kamienie i nie do końca pewne ścieżki. Dlatego trzeba mieć takie buty, które sprawią, że nawet trudniejsze trasy będą dla nas bezpieczne.

buty do biegania w terenieTrzymanie stopy

Bytu do biegania w terenie powinny bardzo dobrze opinać stopę, a także – o ile to konieczne (np. w górach) trzymać ją w kostce. Również wkładka znajdująca się wewnątrz buta powinna się lekko dopasowywać do kształtu stopy. W ten sposób but w całości będzie pewnie leżał na stopie.

Amortyzacja

To, co niezbędne w czasie biegania po każdej nawierzchni, to odpowiednia amortyzacja. Stopy biorą sporo na siebie podczas biegów. Przy tym nie ma znaczenia, czy wybieramy się na maraton, czy na przebieżkę po pobliskim parku. Dlatego warto poprawić sobie komfort biegania, a przede wszystkim odsunąć widmo kontuzji, dzięki dobrze amortyzującym podeszwom w butach do biegania w terenie.

Odpowiednia struktura materiału

W czasie biegów czujemy się lepiej, kiedy materiał butów jest przewiewny. Warto jednak nie zapominać o tym, że biegi omijające asfalt wiążą się ze spotykaniem wszystkiego, co się na danym terenie znajduje. Dlatego też buty do biegania w terenie nie powinny mieć możliwości przepuszczania do wewnątrz drobniejszych kamieni, patyków, czy też wyjątkowo upartych owadów.

Odpowiednia przyczepność

Nawet latem, na płaskim terenie, możemy spotkać się z błotem, lub po prostu bardziej śliską nawierzchnią. W takich sytuacjach idealnie sprawdza się podeszwa, która nie tylko ochroni resztę buta i nogi przed ochlapaniem, ale też sprawi, że nie stracimy przyczepności.

Dobre buty do biegania to klucz do jeszcze lepszej formy i przyjemnie spędzonego czasu. Naprawdę nie warto na nich oszczędzać. Tym bardziej, że to ich obecność może oszczędzić nam późniejszych, niezbyt przyjemnych, konsekwencji.

Dodaj komentarz