Uncategorized

2 asy polskiej reprezentacji w piłce nożnej – Milik i Piątek

Wielkimi krokami zbliżamy się do okresu, w którym piłka nożna nie będzie schodzić z ust nikogo, a tytuły gazet będą dotyczyć poszczególnych sylwetek naszych reprezentantów, wyników sportowych i ciekawych sytuacji na boiskach. Nic dziwnego, już za rok odbędzie się Euro 2020. Będzie to 16 turniej o Mistrzostwo Europy w piłce mężczyzn. Eliminacje będą odbywać się przez rok, od marca 2019, do marca 2020. Polska znajduje się w grupie G, razem z Austrią, Izraelem, Słowenią, Łotwą i Macedonią Północną. Co ciekawe, turniej odbędzie się w 12 krajach, a mecze będą odbywać się w 12 europejskich miastach.

Na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy możemy zaobserwować pewne spekulacje dotyczące polskich piłkarzy. Eksperci zastanawiają się, kto będzie gwiazdą naszej reprezentacji? Czy Robert Lewandowski, nasz kapitan, dalej będzie najlepszym graczem? Co z Arkadiuszem Milikiem? I w końcu, jak potoczy się kariera nowej gwiazdy piłki nożnej- Krzysztofa Piątka? Czy zastąpi on dotychczasowego lidera? A może nie powinniśmy skupiać się na tym, kto jest najlepszy, a stawiać nacisk na grę zespołową?

Poznaj sylwetki dwóch najlepszych polskich napastników, dzięki którym nasza drużyna staje się najsilniejsza od wielu lat (w kolejnym artykule spodziewaj się historii Roberta Lewandowskiego– jednego z najlepszych napastników na świecie).

Nowa gwiazda – Krzysztof Piątek

Na początek- wschodząca gwiazda polskiej piłki nożnej- Krzysztof Piątek. Urodzony 1 lipca 1995 roku, w Dzierżonowie. Okazuje się, że swoja piłkarską karierę rozpoczął w klubie o nazwie Niemczanka (w Niemczy). Można uznać, że jest to historia bardzo podobna do ścieżki Roberta Lewandowskiego. Dzięki wytrwałości i ciężkiej pracy, Piątek piął się po drabinie swojej kariery. W wieku 17 lat zadebiutował w III lidze, a w 2012 roku zaczął grać w Zagłębiu Lublin. Już rok po tym wydarzeniu (w 2013 roku) zadebiutował w Ekstraklasie.

Piątek w 2016 roku został sprzedany za 500 tys. euro do Cracovii, z którą podpisał kontrakt na 4 lata. Kolejne lata przynosiły zawodnikowi same sukcesy, gdyż w 2018 roku przeszedł do Genoi (za 4 mln. Euro), a w końcu, w 2019 roku został zawodnikiem jednego z najlepszych klubów piłkarskich na świecie- A.C Milan. Okazuje się, że w wyniku tego kontraktu (który ma trwać do 2023 roku), Piątek został najdroższym, polskim zawodnikiem. Zapłacono za niego 35 mln. Euro. Krzysztof Piątek grał zarówno w reprezentacji Polski U-20 i U-21, jak i w kadrze seniorskiej. W meczu z Portugalią (11.10.2018), strzelił swoją pierwszą bramkę dla reprezentacji Polski.

Krzysztof piątek euro 2020 źródło: sportowefakty.wp.pl

Arkadiusz Milik – skromny napastnik z Napoli

Arkadiusz Milik urodził się 28 lutego 1994 roku w Tychach, na Śląsku. Trenował od 6 roku życia, pod okiem Sławomira Mogilana (klub Rozwój Katowice). W wieku 16 lat, trafił do rezerwy tego właśnie klubu piłkarskiego. W 2011 dołączył do drużyny i stał się III ligowym zawodnikiem. Listopad 2010 roku był dla Milika przełomowy, gdyż trafił on na testy do Górnika Zabrze. Ówczesny trener- Adam Nawałka, zaproponował mu systematyczne treningi z główną drużyną. Jego najbliższe losy potoczyły się tak, że trafił on do angielskiego klubu Reading. Jednak niedługo po tym, w listopadzie 2011 roku podpisał on pięcioletni kontrakt z drużyną, z Zabrza. Pod koniec 2013 roku, katowicki „Sport” uplasował go na 6 miejscu w rankingu najlepszych piłkarzy roku.

Późniejsza kariera Milika toczyła się bardzo szybko. Trafiał on po kolei do takich klubów jak: Bayer Leverkusen, FC Augsburg oraz AFC Ajax. Ten ostatni, 1 kwietnia 2015 roku oficjalnie potwierdził wykupienie zawodnika z Bayernu. Ogromną sławę i sukces przyniósł Milikowi włoski klub SSC Napoli, który kupił go za bagatela, 32 mln euro. Łącznie w sezonie 2017/2018 wystąpił on aż w 17 meczach i strzelił dla Napoli 6 bramek. Podobnie jak Piątek, Arek Milik występował w młodzieżowej reprezentacji. Później (w 2012 roku) został umieszczony na liście rezerwowej przez trenera Waldemara Fornalika, w tym samym roku zadebiutował na boisku. Zawodnik zawsze świetnie radził sobie w meczach reprezentacji Polski. Nic więc dziwnego, że jest naszym asem w rękawie, zbliżającego się Euro 2020.

Arkadiusz Milik źródło: sport.onet.pl

Dodaj komentarz